top of page
53061954_1644024079034396_87386067833265

פרכוסי חום בתינוקות וילדים- מאמר חובה להורים בנושא החייאת תינוקות וילדים

מהי תופעת פרכוסי החום, איך מתמודדים וכיצד מגישים עזרה במקרה הצורך – מאמר חובה לכל הורה

גופנו הוא מכונה מורכבת, וכמו כל מכונה, דרושים גם לו תנאים מסוימים בכדי לעבוד.

אך מה קורה עם אלו אשר אינם נמנים בקבוצה זו, למשל, תינוקות וילדים

קבוצה זו רגישה יותר לעליית חום הגוף והדבר עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות פרכוס חום.

פרכוס חום הוא תופעה מוכרת וברוב המקרים גם איננה מסכנת, אשר קורית בטווח הגילאים שבין חצי שנה ועד חמש שנים. בעקבות עליית חום חדה של מעל 38 צלזיוס עלולה להיווצר הפרעה זמנית בפעילות החשמלית במוחו של הילד כתוצאה מכך יופיעו פרכוסים בגופו. הדבר מתבטא בעוויתות מסוגים שונים – תנועות גפיים, תנועות ראש ואפילו סטיית מבט בעיניים. במהלך הפרכוס חלה ירידה במצב ההכרה ועל כן המפרכס איננו יגיב ולא יצור קשר עם הסביבה.

 

5% מהילדים יחוו פרכוס חום לפחות פעם אחת

כאמור, פרכוס החום הינו תופעה מוכרת ולפי מחקרים 5 אחוזים מהאוכלוסייה חוו אותה בילדותם. הרפואה איננה חד משמעית בנוגע ליכולת ניבוי התופעה בילד ספציפי- קיימים ילדים אשר הגיעו בזמן מחלה לטמפרטורת גוף של 40 מעלות ולא פרכסו, בעוד אצל אחרים התופעה לא איחרה לבוא כאשר חצו חום של 38 מעלות.

 

עם זאת, אנו מודעים לקיומם של מספר גורמים אשר משפיעים על הופעתה הסלקטיבית, כגון סוג המחלה אשר גרמה לעליית החום וקצב התפתחות המערכת החיסונית של הילד. בנוסף, קיים גורם גנטי לתופעה, ועל כן גדלים סיכוייו של ילד לנטות לפרכס כתוצאה ממחלת לחום אם אחד מקרוביו חווה זאת בעבר.

 

מה עושים במקרה שהילד מפרכס מחום?

ברוב המקרים, הפרכוס יפסק לאחר מספר דקות והילד יחזור להכרה בסופו. עם זאת, חשוב שנהיה מוכנים לכל תפנית אפשרית ונדע כיצד לסייע לילדינו במידת הצורך. בנוסף, לצפות בילדך במהלך פרכוס ללא הכנה וידע מקדים עלול להיות מצב מבהיל ולא נעים גם להורה. לכן, ריכזנו עבורכם מספר פעולות שחובתכם כהורים להכיר ולדעת:

Phone App

קריאה לעזרה

מומלץ להתקשר למד"א (101), לתאר את המצב ולבקש סיוע. לכיוונכם תצא ניידת ולעיתים גם יגיעו כוננים רכובים על אופנוע בזמן קצר מאוד מקבלת הקריאה. ברוב המקרים תשלח לבתיכם נייד טיפול נמרץ אשר מכילה צוות רפואי עם ציוד מתקדם שבראשו עומד פרמדיק. במידה והפרכוס עדיין פעיל כאשר צוות הטיפול הנמרץ מגיע אליכם, יכול הפרמדיק להפסיק את הפרכוס באמצעות שימוש בתרופה מיוחדת שתינתן לילד.

images.jpg

שמירה על נתיב האוויר מחנק

עלינו לוודא כי חלל הפה של הילד ריק מאוכל או צעצועים שעלולים להיבלע במהלך הפרכוס. אם למשל, פיו מלא באוכל שזה עתה אכל, עלינו להוציאו כדי שלא יסכן את נתיב האוויר שלו. ויגרום לחנק. מכיוון שבזמן הפרכוס יכול הילד לנעול את לסתותיו, מומלץ לנסות לסלק את הגוף הזר באמצעות חפץ דומם.

Ice

הורדת הטמפרטורה

ננסה להוריד את חום גופו של הילד באמצעות הפשטתו מבגדיו ועטיפתו במגבת לחה מכתפיו ומטה. מטרתנו היא להחזיר את הילד לטמפרטורה שבין 37-38 מעלות ולהביא לסיומו של הפרכוס בהקדם. בסיום הפרכוס ניתן לשקול מתן של נר אקמול לילד על פי ההתוויות בעלון למשתמש וזאת בכדי להמשיך להחזיק את חום גופו נמוך מ38 ולמנוע פרכוס נוסף בפרק זמן קצר.

המאמר נכתב ע"י אלדר עזר- מקים ומנהל "משחק ילדים".

bottom of page